Zastupnici Europskog parlamenta raspravljali su danas o vrlo važnoj temi za Hrvatsku koja se odnosi na povrat nezakonito iznesenih kulturnih dobara s područja država članica Europske unije. Zastupnica Dubravka Šuica još je u veljači tražila pomoć od Komisije pri ubrzanju povrata kulturnih dobara od Srbije koja su otuđena tijekom agresije na Hrvatsku u Domovinskom ratu među kojima su brojne umjetnine iz muzeja, crkava, samostana te privatnih zbirki.
"Već sam više puta govorila u Europskom parlamentu da je Direktiva o vraćanju kulturnih dobara loša za Hrvatsku jer ne regulira povrat predmeta otuđenih prije 1993. godine, a znamo da je većina dobara otuđeno iz RH do 1993. Sada kada je Srbija kandidat za članstvo u EU prilika je da reguliramo i riješimo ovo pitanje, ali još je važnije pronalaženje 1665 osoba nestalih u Domovinskom ratu čija sudbina do danas nije poznata", poručila je zastupnica Šuica u raspravi.
Vrijedi istaknuti da Direktiva o vraćanju kulturnih predmeta bespravno otuđenih s teritorija države članice EU-a regulira povrat predmeta otuđenih od 1993. godine, no postoji potreba ažuriranja podataka zbog činjenice da je Hrvatska pristupila EU-u naknadno, a također bi bilo potrebno Direktivom obuhvatiti i povrat umjetnina otuđenih tijekom Domovinskog rata i do 1993. godine.
Prema podacima Ministarstva kulture od 46.191 otuđenog (nestalog, ukradenog) muzejskog predmeta iz 45 hrvatskih muzeja tijekom Domovinskog rata, sukcesijom su od 2001. do lipnja 2011. godine vraćena u muzeje, galerije i crkve samo 25.252 pokretna kulturna dobra i to većinom iz Srbije, a manjim dijelom iz Crne Gore.