Jedna tvrtka s područja Grada Dubrovnika ne zapošljava nikoga, ali to je nije spriječilo da u nekoliko godina pobijedi na 36 natječaja za javnu nabavu, na kojima je svaki put bila jedini ponuditelj, a u tom razdoblju dobila je ukupno 20 milijuna kuna. Ovakvi primjeri bili su sumnjivi Vuku Vukoviću, profesoru Zagrebačke škole ekonomije i managementa, pa je proveo istraživanje o javnim nabavama u 300 gradova i općina u periodu od 2009. do 2011. te došao do još šokantnijih podataka, donosi t.portal u tekstu naslovljenom "Hoće li ovaj profesor pobijediti korumpirane lokalne šerife".
Oni su ga doveli do zaključka da lokalni vlastodršci mogu netransparentno raspoređivati velike dijelove proračuna, a da ih pritom javnost ne samo ne kažnjava, nego da im se čak povećava vjerojatnost ostanka u fotelji. Zato sada priprema preporuke za sprečavanje ovog oblika kriminala.
U istraživanju koje je proveo za Hrvatsku udrugu banaka, a objavio u časopisu Banka, Vuković je analizirao natječaje za javnu nabavu i izdvojio sumnjive, poput onih koji su rezultirali sklapanjem ugovora između lokalne samouprave i tvrtki bez zaposlenih - koje su bile jedini ponuditelj - ili tvrtki sa znatno nižim kapacitetima od onih koje zahtijeva dodijeljeni im posao, te došao do zaključka koji još više dovodi lokalne moćnike u vezu s jednim od najvećih problema Hrvatske u posljednje 23 godine.
On planira napraviti indeks lokalne korupcije po kojem bi bilo moguće rangirati općine i gradove od najkorumpiranijih do najmanje korumpiranih.
Vuković smatra da je Zakon o javnim nabavama je de iure vrlo jasan i precizan, no de facto je i dalje podložan zlouporabama i malverzacijama, te ističe:
- Mislim da je problem u svim razinama vlasti, no poticaji za takvo koruptivno ponašanje uvijek će postojati ako nedostaje temeljne političke odgovornosti političara prema glasačima, odnosno ako postoji netransparentnost u donošenju odluka i ako političari mogu lako osvajati izbore zadovoljavajući konstantno svoj uzak krug ljudi.
t.portal.hr