Dječji smijeh ponovno odzvanja cavtajskom rivom, posebice Marijinim domom – mjestom koje više od 70 godina u svoje skute prima one najmlađe, ali i nešto starije. Dječji vrtići Konavle – Vrtić Cavtat otvorili su u Marijinom domu dvije predškolske skupine koje broje 47 djece. Prostor u koji su došli, mogao bi ispričati brojne priče, a tetama su svoju priču ispričala djeca od kojih su doznale da su nekima roditelji, djedovi i bake također pohađali ovaj dom.
IVANO LONČAR – "Moj đedo Dragan i moj pradjed Mate su napravili kapelicu u ovoj kući"
IVAN PULJIĆ – "Đedo Pero i mama Marija su isto išli ođe u časnih"
IVA HERENDIJA – "Moj tata Đuro i tetka Lukrecija su ođe išli"
ADRIJANO KLEČAK – "Moj dundo Miho ođe je išo, rekla mi je baba Nane."
NINA MARKONI – "Nono mi je rekao da je ođe išo i moj tata Toni."
Dječju priču nadopunila je tete Dragica Sturica kad je s priklama i starim fotografijama došla u Marijin dom. Upravo taj se naziv spominje u svim spisima vezanim za tu kuću, a vlasnica kuće je bila gospođa Marija Urlović Letunić koja je kuću ostavila na korištenje djeci i starijima, pa otud i sam naziv Dom.
Fotografija za pamćenje
Djeca i tete doznali su i kako je nekada bilo u "Marijinom domu" zahvaljujući fotografiji koju im je donijela gospođa Dragica Sturica. 1943. godine u kući "Družbe kćeri milosrđa trećeg reda sv. Franja", u Marijinom domu, djecu su čuvale časne sestre. Časna Nazarena koja je tada čuvala djecu danas živi u župi sv. Josipa na Lapadu.
Stara fotografija prikazuje neka od poznatih lica iz Cavtata, no nekih se teško sjetiti pa ako ih tko prepozna neka se javi tetama u vrtiću.
sjede: 1. Antun Kocelj, 2. Pero Puljić, 3. ?, Seka Katarina Kušelj, 5. ?, 6. Nela Kocelj.
drugi red: Marija Brailo, Dragica Guljelmović, časna Nazarena u krilu drži malog Ernesta unuka od Pepa Maloševića, Marina Delać, Marija Jelenković.
treći red: 1. ?, 2. Riko Kušelj, 3. ?, 4. ?, 5. Bero Đovaneli.
četvrti red: Tanja Avelini, Josip - Pepo Puljić, Acija Krik, Marija Hunjić – Marusija, Vinka Kocelj, Nikša Krik, Mirica Guljelmović.
Istražujući priču o Marijinom domu tete su napravile i mali vremeplov.
1943. – 1992. časne sestre su čuvale djecu i starije
1992. – 1994. dom je bio zatvoren
1994. – 1996. bio je vrtić i časne su čuvale djecu
1996. – 2002. u domu su boravile samo časne
2002. – 2007. kuća je bila zatvorena
2007. – 2013. dnevni boravak za starije osobe
2014. – … prostore koriste djeca Dječjih vrtića Konavle