Britanski parlament donio je povijestnu odluku prema kojoj će Velika Britanija bit prva zemlja na svijetu gdje je dozvoljeno začeće takozvane "bebe od tri osobe".
Riječ je o naprednom, ali etički kontraverznom sistemu medicinski potpomognute oplodnje koji bi mogao spriječiti nasljedne bolesti koje uzrokuju sljepoću, oštećenja mozga, mišića, kombinirajući gene dvije majke i jednog oca.
Ova odluka pomoći će u sprječavanju mitohondrijske bolesti od koje u Velikoj Britaniji umire oko 150 djece na godinu. Ovu genetsku bolest na djecu prenose majke, a izazivaju je bolesne mitohondrije koje u stanicama tijela pretvaraju hranu u energiju. Zbog njih su znanstvenici smislili kontraverzno rješenje. Od oboljele majke uzimaju jajnu stanicu s bolesnim mitohondrijma te iz nje vade zdravu jezgru koja zapravo sadrži genetski kod osobe. Nju potom prebacuju u doniranu jajnu stanicu iz koje je odstranjena jezgra. Tako se stvara nova, zdrava jajna stanica koja se može oploditi standardnom metodom medicinski potpomognute oplodnje.
To nije genetska modifikacija, ne utječe se na jezgru i ne dira onih 50 posto gena koji dolaze od svakog roditelja. Ovdje se radi o 0.54 posto genoma, tj.37 gena koji daju energiju stanici.
Genetski materijal od dvije majke i jednog oca uplašio je velik dio javnosti jer dogoročne posljedice nitko ne može predvidjeti. Zabranu glasovanja je već tražila i crkva.
"Ovo je prvi put da ćemo namjerno manipulirati ljudskim genomom. Sve vlade se u proteklih 20 godina slažu da to ne bismo trebali raditi. Jer jednom kad prijeđemo tu liniju - idući je korak - dizajniranje djece",jedan je od komentara.
No, parlament je odlučio drukčije - 382 zastupnika glasalo je za, 128 protiv. Zakon još treba potvrditi Dom lordova, a prve bebe od tri osobe trebale bi biti rođene već 2016. godine.