Posebna zainteresiranost hrvatskih europarlamentaraca vladala je na sjednici Vanjskopolitičkog odbora Europskog parlamenta gdje je zastupnica Dubravka Šuica predstavila Nacrt mišljenja o Jadransko - jonskoj regiji kojeg je autorica.
"Strategija EU-a za jadransku i jonsku makroregiju ima cilj omogućiti da 70 milijuna stanovnika te regije iskoristi prednosti uže suradnje u područjima kao što su promicanje pomorskog gospodarstva, očuvanje morskog okoliša, dovršenje prometnih i energetskih mreža i poticanje održivog turizma", istaknula je Šuica.
Vrijedi istaknuti da je ovo prva makroregionalna strategija EU-a s toliko velikim udjelom država izvan EU-a (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija), a koje surađuju s državama članicama (Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija). Ostaje nedefinirano Kosovo i Makedonija.
"Poseban naglasak u dokumentu stavila sam na prometnu povezanost država uključenih u projekte izgradnje cestovne i željezničke infrastrukture uključujući Jadransko - jonski koridor, a samim time i Pelješki most, s ciljem smanjivanja razlika i nedostataka u infrastrukturi uključenih država", rekla je Šuica te je dodala:
"Smatram nužnim uključiti novo poglavlje o migracijama u Strategiju budući da su migracije novi moment u ovom dijelu Europe, a to pitanje usprkos velikom zalaganju na nacionalnoj i europskoj razini nije na zadovoljavajući način riješeno".
Obzirom da je Dubravka Šuica izvjestiteljica u sjeni i u ime Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane, tim je veće zadovoljstvo sadržajem i brojem pristiglih amandmana te zanimanjem za ovu temu. Za kraj Šuica je naglasila kako očekuje da će Strategija što prije zaživjeti kako bi stanovnici i ove makroregije uživali isti tretman s ostalim građanima EU kada su u pitanju promet, energija, stabilnost i sigurnosti Jugoistoka Europe.