Najave da bi Europska unija mogla zabraniti ulazak ruskih turista u zemlje članice, čelnici turističkih zajednica s juga Hrvatske dočekali su s određenom rezervom. Uglavnom su svi složni da ukoliko do toga dođe, da će trebati poštivati takvu odluku iako ona nije u skladu s turističkim uzancama.
Naime, ministri vanjskih poslova EU-a ovaj tjedan razgovaraju o zabrani izdavanja viza za sve ruske građane diljem EU-a, što najjače podupire pet zemalja koje graniče s Rusijom. Mediji prenose izjavu litvanskog ministra vanjskih poslova Gabrieliusa Landsbergisa koji kaže da bi pet zemalja članica EU - Estonija, Latvija, Litva, Poljska i Finska, koje dijele granicu s Rusijom, mogle zaustaviti ruske turiste od ulaska u njihove zemlje ako EU ne donese zabranu na razini cijele unije. Ostale zemlje dvoje o toj odluci.
Ruski turisti, istina na volju, ne predstavljaju bitan udio u ukupnoj turističkoj statistici u svim krajevima Dubrovačko-neretvanske županije. Ipak, to su gosti koji tradicionalno puno troše i zadnjih godina postali su ponovno zanimljivi i za hrvatske turističke djelatnike. Sjećamo se da su prije rata u Ukrajini vođene promotivne akcije za privlačenje ruskih turista, ali je uvijek bio prisutat problem izdavanje vize. No, nešto se i bilo pokrenulo pa je tako ruski avioprijevoznik Aeroflot i lani slijetao na dubrovački aerodrom, a u cilju što bolje promocije na jug Hrvatske su stizali i poznati ruski novinari koji su pripremali promotivne reportaže i emisije. Rusko tržište je za hrvatski turizam postalo zanimljivo i bio je evidentan uzlazni trend dolazaka turista iz Rusije.
- Mi smo nismo političari, ali trebamo pratiti njihove odluke i provoditi ih. S druge strane nismo ni protiv turista i u nas je svaki turist dobrodošao, rekao je na ovu temu direktor dubrovačke Turističke zajednice Miro Drašković, dodajući kako često po Gradu sretne grupe ruskih turista.
S Draškovićevim stavom se slaže i direktorica korčulanske TZ Milijana Borojević koja je tek kratko dodala:
- Nee bih ulazila u komentare vanjske politike. To nema veze s nama niti možemo odlučivati o tome.
Da se ipak radi o „višoj politici“ smatra i direktor TZ Orebić Mladen Đeldum.
- Nama je svaki gost dobrodošao i učinit ćemo sve da se ovdje dobro osjeća. No, na nama je samo provoditi odluke koje više razine donesu, a bit će nam najvjerojatnije proslijeđene putem Hrvatske turističke zajednice. – rekao je Đeldum te podsjetio kako je do rata u Ukrajini u Orebiću djelovalo aparmansko naselje „Orebić Club“ ruskog vlasnika u kojem su na pripreme stizale uglavnom ruske gimnastičarke.
- Sada su svi ti aparmani zatvoreni i tamo nikoga nema. – dodao je Đeldum.
Da ruskim turistima ne bi trebalo zabraniti dolazak u Hrvatsku, smatra Glorija Boras, direktorica TZ Slivno, „najače“ turističke zajednice u dolini Neretve.
- Rusi vrlo malo stižu na naše području i nisu brojni kao primjerice Poljaci, Česi ili Nijemci. No, načelno mislim da turistima ne bi trebalo biti zabranjeno dolaziti u bilo koju destinaciju, smatra Boras.
Julio Srgota, novoizabrani direktor Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije, a koji tu funkciju još nije preuzeo, podsjeća kako su Rusi uvijek bili dobri gosti koji su puno trošili.
- Naravno, gledajući globalno jako je nezgodna politička situacija. Rat je u Ukrajini i Rusija je direktni sudionik i agresor. S turističkog aspekta mi tu ne možemo ništa napraviti jer sve to spada u druge geopolitičke sfere. Rat je tragedija sama po sebi. – rekao je Srgota te nastavio:
- Ali nama bi trebao biti dobrodošao svaki gost koji je spreman i želi upoznati našu prelijepu destinaciju. Svakome gostu trebamo pružiti dobrodošlicu i sve napraviti kako bi se on ovdje ugodno osjećao. – smatra Julio Srgota.