Predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao se u Dubrovniku s predstavnicima Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije. Razgovarali su o suradnji Vlade i županije te njenih gradova i općina kroz brojne projekte koji se realiziraju iz sredstava Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Predsjednik Vlade naveo je da se u mandatu njegove Vlade u Dubrovačko-neretvansku županiju dosad ukupno uložilo više od milijardu eura europskih sredstava, a u sam Grad Dubrovnik više od 300 milijuna eura.
Dovršetak izgradnje Pelješkog mosta i pristupnih cesta, kazao je premijer Plenković, dalo je jednu potpuno novu dimenziju toj županiji. Od ostalih važnih projekata izdvojio je ulaganje u bolnicu u Metkoviću, u projekte aglomeracije, u brodicu za hitne intervencije, i brojne druge.
Sve to, uz različite potpore u vremenu Covid krize i već ranije dovršenu Zračnu luku Dubrovnik, govori o tome da smo omogućili jugu Hrvatske ravnopravni status koji godinama zbog prometne izoliranosti nije imao, kazao je premijer Plenković.
Za daljnji razvoj Dubrovnika, naglasio je, posebno je važan i ITU mehanizam, prema kojem grad Dubrovnik izravno dobiva 22 milijuna eura, a uz to još i 28 milijuna eura za razvoj otoka u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, što zajedno čini novih 50 milijuna eura za investicije na jugu Hrvatske.
Nakon sastanka, premijer Plenković nazočio je uručivanju niza ugovora iz područja poticanja razvoja komunalnog gospodarstva, provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini, podrške regionalnom razvoju te održivog razvoja lokalne zajednice.
Odgovarajući na pitanja novinara, premijer Plenković istaknuo je da je politički odabir Vlade bio da u se provedbi nove financijske perspektive, vrijedne 15 milijardi eura, izdvoji 680 milijuna eura direktno za pojedine gradove, bez da oni moraju jedni drugima konkurirati.
Upitan je li na sastanku bilo riječi o projektu brze ceste od Dubrovnika do Zračne luke, premijer Plenković kazao je kako o toj temi razgovara prilikom svakog susreta s čelnicima Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, a prije dva mjeseca o tome je održan i veliki sastanak u Vladi.
Kad je riječ o cestovnoj infrastrukturi, kazao je, postoje određene točke na karti Hrvatske koje treba riješiti. Slijedit će, kazao je, javno savjetovanje o studiji koju su napravile Hrvatske ceste, a stručnjaci za izgradnju cesta će svima pojasniti o čemu se radi.