Petak, 23. svibnja 2025.



Početna


Aktualno


Župa


Grad


Konavle


Županija


Zanimljivosti

Grad:    Politika i gospodarstvo    |   Sport    |   Crna kronika    |   Grad info    |   Gradski đir    |   

Mali oglasi

Početna / Grad / Politika i gospodarstvo /    Sve vijesti iz rubrike Politika i gospodarstvo

Kakva su izborna očekivanja u Dubrovniku

09.05.2025.


Na lokalnim izborima 18. svibnja 2025. građani Dubrovnika birat će između čak devet kandidata za gradonačelnika. Među njima su najistaknutiji Mato Franković (HDZ), aktualni gradonačelnik koji traži treći mandat, zatim  Anita Bonačić Obradović (koalicija Slobodno, SDP, Srđ je Grad, Možemo), Pero Vićan (Dubrovački demokratski sabor), Viktorija Knežević (Centar), Željko Raguž (Dubrovačka stranka), Ričard Milun (Domovinski pokret), Valentin Dujmović (HNS), Maro Kristić (nezavisni), te Marko Dragičević (nezavisni). 

 

 

Prema analizama i anketama, najizgledniji scenarij je da će u drugi krug ući Mato Franković i Anita Bonačić Obradović, s time da Franković ima prednost zbog snažne HDZ-ove baze i dva prethodna mandata, dok Bonačić Obradović profitira na rastućoj popularnosti SDP-a na nacionalnoj razini. Ipak, ankete treba uzeti s rezervom jer su često naručene od političkih stranaka, a u Dubrovniku su moguća i iznenađenja. Naime, ne smije se zaboraviti i kako je prije četiri godine Pero Vićan, za mnoge, pa čini se i za njega samoga, ušao u drugi krug. 

 

 

Budući da je devet kandidata, gotovo je sigurno da nitko neće osvojiti apsolutnu većinu u prvom krugu, pa će Dubrovnik dobiti gradonačelnika tek nakon drugog kruga izbora. Konačan odgovor na pitanje tko će biti novi gradonačelnik Dubrovnika bit će poznat tek nakon drugog kruga, koji će se održati dva tjedna nakon 18. svibnja, ovisno o rezultatima prvog kruga.

 

 

Trenutno, najviše šanse za ulazak u drugi krug i za pobjedu imaju Mato Franković i Anita Bonačić Obradović, ali ishod će ovisiti o mobilizaciji birača i eventualnim iznenađenjima u kampanji i na sam dan izbora.

 

 

Navedimo još i kako je u Dubrovniku više kanidata za gradonačelnika nego u Zagrebu. Više od Dubrovnika ima jedino Pula gdje se za mjesto gradonačelnika bori deset kanidata.

 

žp

Najčitanije (7 dana)

Ovi se izbori pokazuju povijesnima u Župi dubrovačkoj. Evo zašto
NE TREBA KOMENTAR: U Srebrenom, na magistrali....
Miloslavić i Lonza u drugom krugu, većinu u Vijeću presudit će DDS


Izdavač:

Župski portal d.o.o.
Put za Petraču 1
20207 Mlini
OIB: 89930037338

Impressum:
Kate Šutalo Cvjetković, glavna urednica

© Župski portal d.o.o.
ISSN 1849-1863


Kontakt:

tel/fax +385 20 411 896
mob. +385 98 345 900

e-mail: info@zupskiportal.hr

Marketing:
e-mail: marketing@zupskiportal.hr

Uvjeti korištenja


Početna
Aktualno
Župa
Grad
Konavle
Županija
Zanimljivosti

Ove stranice koriste tzv. kolačiće kako bi osigurale bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost. Koristeći naše stranice slažete se s korištenjem kolačića. Pročitajte više: Uvjeti korištenja