Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) odlučna je da izbaci živu iz medicinskih termometara, nakon što su Ujedinjene nacije potpisale sporazum o kontroli ovog otrovnog tekućeg metala. "Živa je jedan od 10 najvećih kemijskih izvora zabrinutosti za javno zdravlje, a radi se o supstanci koja se širi i ostaje u ekosustavima generacijama, uzrokujući loše zdravlje i intelektualna oštećenja izloženoj populaciji", izjavila je Margaret Chan, čelnica WHO.
Radeći s grupom Health Care Without Harm, WHO je priopćila da do 2020. godine želi ukloniti živu iz medicinskih termometara, kao i uređaja za kontrolu krvnog tlaka, prenosi Klix.ba. Cilj će biti postignut ukoliko proizvodnja, uvoz i izvoz takvih uređaja budu obustavljeni, a uvedu se precizne i pristupačne alternative.
Sporazum su u Japanu potpisali delegati iz 140 svjetskih zemalja. Grad Minamata, u kojem je potpisan, izabran je zbog simbolike, budući da je '50-ih godina bio centar skandala u kojem su otrovani deseci tisuća ljudi, od kojih je njih dvije tisuće preminulo. Lokalna tvornica zagadila je živom ribu i školjke koje su ljudi jeli.
Konvencija Minamata je prvi službeni svjetski sporazum o ovom metalu, a na snagu će stupiti čim ga ratificira 50 država, za što UN očekuje da će trajati tri-četiri godine.
Sporazum cilja da se do 2020. ugasi dugačka lista proizvoda na bazi žive, a vladama je dano 15 godina da obustave sva iskopavanja žive. Ipak, pod posebnim okolnostima, živa će se do 2030. moći koristiti u medicinskim instrumentima.
WHO tvrdi da su loše posljedice žive takve da bi se sve zemlje trebale držati ciljanog roka 2020. godine.